Dante kimdir? İtalyan edebiyatının önemli temsilcilerinden olan Dante Alighieri, soylu ve zengin bir ailedendir. Henüz küçük yaşlarda iken yaşamış olduğu aşk, onun eserlerinin başlıca konusunu oluşturmuş ve belki de eserlerinin asıl gücünü teşkil etmiştir.

Dante Alighieri kimdir? Hayatı

Dante kimdir? Dante Alighieri, 1265 yılında Floransa’da doğmuştur. Henüz dokuz yaşında iken Beatrice isminde genç bir kızı sevmiş ve ona duyduğu bu aşk seneler sonra Dante’nin yazacağı eserlerin ana temasını oluşturmuştur. Seneler içinde yalnızca birkaç kez görebildiği Beatrice’yi klasik batı edebiyatında çokça karşılaşılan bir geleneğe uyarak ülküleştirmiş, ona hem ilahi hem de beşeri bir anlam atfetmiştir. Dante, Beatrice’yi bu denli önemli bir noktaya konumlandırırken Beatrice başka biriyle evlenir, ancak henüz daha gençliğinin baharında, 24 yaşında iken hayatını kaybeder.

Dante Alighieri, 1289 yılında Campino savaşına katılır. Savaştan sonra ise 1290 yılında tıpkı kendisi gibi soylu bir aileden gelen Gemma Donati adlı Floransalı bir kadınla evlenir.

Yıl 1296’yı gösterdiğinde, Yüzler Meclisi üyeliğine seçilir. O dönemde, Floransa’da Papa taraftarı olan Guelfo ve Alman imparatoru taraftarı olan Ghibellino adlı iki parti mevcuttu. Guelfolar, Karalar (Aşırı Düşünceliler) ve Beyazlar (Ilımlı Düşünceliler) olarak ikiye ayrılmıştı. Dante ise, Guelfoların Beyazlar grubuna üyeydi. Papa ise Guelfoların Karalar grubundan yana idi ve papanın yardımı sonucunda Karalar iktidarı ele geçirir; Beyazlar’a düşman kesilirler. Bunun üzerine Dante, ülkesinden, yani Floransa’dan kaçmak durumunda kalır. Kendisi hakkında yapılan bir yargılama sonucunda 5.000 florin para cezasına çarptırılır ve iki yıl sürgüne gönderilir; bir daha da yönetime katılamayacağı hususunda karar verilir. Para cezasını ödeyemeyince ikinci bir yargılamayla karşı karşıya kalan Dante, diri diri yakılma cezasına çarptırılır. Bunun üzerine bir daha Floransa’ya dönemez; Verona, Lucia ve Revenna’da yirmi yıllık bir sürgün hayatı yaşar.

Diplomatik bir görev için gittiği Venedik’ten döndükten sonra sıtma hastalığına yakalanarak Revenna’da 1321 yılında hayatını kaybetmiştir.

Dante Alighieri’nin eserleri

Yukarıda “Dante kimdir?” sorusuna değindik. Öyleyse şimdi, Dante’nin en mühim eseri İlahi Komedya’ya ve diğer eserlerine değinelim. Dante, Rönesans çağını aşan sanatçıların başında gelir; ancak o, eski Yunan filozofu Aristo’nun düşünüş sistemine sıkı sıkıya bağlı bir şahsiyettir ve bu nedenle akıl ve dine büyük önem verir.

Dante’nin en önemli eseri La Divina Commedia (İlahi Komedya)‘dır. Eseri İtalyanca kaleme almıştır. Bu eserin hangi tarihte yazılmaya başlandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmacılar 1300-1308 yılları arasında yazılmış olabileceği görüşünü savunurlar. Eser, Paradise (Cennet), İnferno (Cehennem) ve Purgatorio (Araf) olmak üzere üç bölümden oluşur. Araf ve Cennet adlı bölümlerde 33, Cehennem’de ise 33 şarkı bulunmaktadır.

1. Latince eserleri

  • Epistulae (Mektuplar): Dante’nin çeşitli şahıslara yazmış olduğu 14 mektuptan oluşan bir eserdir.
  • Eclogae (Eklogalar): Eglog, çoban şiiri manasına gelen bir edebi terimdir. Dante’nin bu türden hareketle kırdan, doğadan söz ettiği kısa şiirlerinden oluşan eseridir.
  • De Vulgari Eloquentia (Halkdilinde Belagat Üzerine): 1303-1304 yılları arasında yazılmış Latince bir eserdir. 14 bölümden meydana gelen eserde, İtalyanca seçkin bir dil olarak belirtilir ve yüceltilir.
  • Quaestio de aqua et terra (Su ve Toprak Sorunu): Yazar, bu eserini 1320 yılında yazmıştır. Eserde suların karadan daha yüksek olamayacağı ifade edilir. Bir nevi bilimsel bir incelemedir.
  • De Monarchia (Monarşi Üzerine): Dante’nin, laik iktidar ile dinî iktidarı ele aldığı eseridir. Yazar, eserinde hem papanın (dinî iktidar), hem de Kutsal Roma İmparatoru’nun (laik iktidar) insan olduğunu, ve ikisinin de gücünü ve kuvvetini direk olarak Tanrı’dan aldığını, bu sebeple birinin diğerinden üstün olmadığını dile getirmiştir.

2. İtalyanca eserleri

  • Vita Nuova (Yeni Hayat): 1292-1294 yılları arasında yazdığı nesir ve nazım karışımı 43 bölümden oluşan bir eserdir. Eserde Dante’nin Beatrice’ye duyduğu aşkın duygusal ve psikolojik çözümlemeleri ele alınır.
  • Convivio (Şölen): 1304-1307 yılları arasında yazılmış, felsefe ağırlıklı şiirlerden oluşan on beş bölümlük bir eserdir.
  • Rime (Şiirler): Vita Nuova ve Convivio dışındaki diğer nazım şekilleriyle ele alınmış, belirli bir başlığı olmayan şiirlerdir.
  • II Fiore (Çiçek): Yazarın Çiçek adıyla Türkçeye çevirdiğimiz bu yapıtı, İtalyanca yazdığı bir diğer eseridir.
  • La Divina Commedia (İlahi Komedya): İlahi Komedya, ruhların ölümden sonraki serüvenini tasvir etmek amacıyla kaleme alınmıştır. Dante, eserde ruhlar âlemine bir seyahat etmektedir. Yolculuk, Hz İsa’nın doğum yıl dönümünde başlar ve yedi gün sürer.

Kaynakça:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz