Yakın zamanda dünyanın en zengin adamı unvanını bir süreliğine Elon Musk’a kaptırsa da tekrar birincilik tahtına oturan Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 yılında Amerika’da doğmuştur, Amazon.com’un sahibidir. Jeff Bezos’un serveti bugüne kadar 204 milyar dolara ulaşmıştır. Şirket bünyesi altında birçok tanıdık markaya sahiptir ve günümüzde internette dolaştığınız sitelerin bir kısmı da yine Jeff Bezos’a aittir. Kendisini geliştirmeye ve sürekli yatırım yapmaya adayan Jeff Bezos peki nasıl buralara kadar geldi?

Dünyanın En Zengin Adamı Jeff Bezos Kimdir?

1964 yılında Amerika’nın New Mexico eyaletinde dünyaya gelmiştir. Dünyaya geldiği zamanlarda babası, ailesini terk etmiştir. Jeff Bezos genç yaşlarda Miami’ye taşınmıştır. Üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirmiştir ve üniversitesi içindeki bilgisayar bilimleri fakültesinden de birinci olarak mezun olmuştur. 1986 yılında üniversite diplomasını aldıktan sonra Fitel firmasında çalışmaya başlamıştır. Burada genel müdür yardımcılığına kadar yükselen Jeff Bezos, 1998 yılında Wall Streed’de bulunan Bankers Trust Company’e geçmiştir. Ardından da buradan ayrılarak kendi şirketi olan Amazon’u kurmuştur.

Amazon Kuruluyor

Jeff Bezos, 16 Temmuz 1995 tarihinde internet üzerinden kitap satışı yapmak için bu siteyi kurmuştur. İlk gün sadece 6 sipariş alan Amazon.com, günümüzde günlük 100 milyon dolarlık satış yapmaktadır. Koltuktan lambaya, akıllı telefondan ayakkabıya kadar aklınıza gelebilecek her şeyi satın alabileceğiniz bu site, 15 yıl içerisinde 110 milyar dolarlık dev servete sahip olmuştur. Dünyanın en büyük online kitap satış marketi olma hayaliyle kurulan Amazon.com, bu hayalini gerçekleştirmiş ve kitap zinciri Borders firmasını iflasa zorlamıştır.

Tablet Kitap: Kindle

Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos, kitap yayıncılığında birden fazla adım atarak tablet kitap yapmak istedi. Tablet kitap sayesinde insanlar kütüphaneden veya kitap satış yerlerinden kitap almadan ellerindeki tabletlerden istedikleri kitapları okuyabilecek ve istedikleri sözlüklerden yabancı dil çalışabileceklerdi. Kitapların fiziksel olanlarının fiyatının yarı fiyatına Kindle‘da kitap okumanızı sağlayabilecek bir sistem kurarak, Kindle‘ı tüm dünyada satmaya başladı. Böylelikle çeşitli klasikleri, sözlükleri ve kitapları Kindle üzerinden okuyucular ile buluşturdu.

Nasıl Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu?

1964 yılında kurduğu Amazon adlı internet sitesi tüm dünya çapında tanındı. İlk başlarda sadece kitap satılan bu online market üzerinden artık günümüzde her türlü ürün alınabilmekte ve satılabilmektedir. Bezos, 2017 yılındaki servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates’i geçmiştir. 2018 yılında ise serveti 150 milyar doları aşmıştır. 1999 yılında Time dergisi tarafından yılın insanı seçilmiş, 2013 yılında da The Washington Post gazetesini satın almıştır.

Günümüzde aktif internet kullanıcıları büyük çoğunlukla Jeff Bezos’un yatırım yaptığı sitelerden en az birine muhakkak ki girmiştir. Jeff Bezos onlarca şirkete yatırım yapmıştır, onlardan bazıları ise şunlardır: Google, Twitter, Rethink Robotics, Makerbot, General Fusion, Uber, Airbnb, General Assembly, Workday, Remitly, Domo, business Insider, Stack Overflow, Juno Therapeutics, Vessel, Lookout, Fundbox, Unity Biotechnology, Grail, Everfi, D-Wawe.

Bilişimde, uzayda, biyoteknolojide, ulaşımda, satışta ve dahasında onlarca sektöre giriş yapmış ve bu sektörlerde bulunan şirketlere yatırım yapmaya hâlâ da devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz