Filozof kimdir? Hayatını felsefeye ve felsefi düşüncelere adamış olan, bu alanda birtakım yeni bilgiler üreten kişiye filozof denilmektedir. Filozof; bilgeliği, bilgiyi arayan; bilgeliğe, bilgiye ulaşmaya çalışan özne olarak karşımıza çıkmaktadır. Filozof her şeyi bilen kişi değil, yalnızca bilgiye değer veren, gerçeği bulmaya çalışan kişidir. Söylediklerimizi destekler biçimde, ünlü Alman filozof Karl Jaspers de, filozof kelimesi için “bilgeliğin peşinden koşan” ifadesini kullanır.

Peki ilk filozof kimdir? İlk filozof MÖ 6. yüzyılda yaşamış olan Antik Yunanlı düşünür Thales‘tir. Filozof kelimesini ise ilk kullanan MÖ 570-495 yılları arasında yaşamış olan filozof Pisagor‘dur. Pisagor, bilgeliğin yalnızca Tanrı’ya özgü bir kavram olduğunu, insanın bütün her şeyi kavrayabilecek bir bilge olamayacak kadar uzun yaşayamadığından ötürü bilge olamayacağını, ancak bilgiyi arayan; bilgeliğe, bilgiye ulaşmaya çalışan özne olabileceğini vurgulamıştır ve filozof kelimesi bu düşünceyle ortaya çıkmıştır.

Filozof, bilgiyi seven, bilgelik arayışında olan kişi olsa da diğer insanlardan pek farklı bir yaşam tarzına sahip değildir. O da tıpkı herkes gibi davranır, herkes gibi hayatını yaşar. Ancak onun farkı, kendi kendine sorular sorarak, aklında yer eden bu sorulara cevap aramasıdır; yaşamı boyunca gördüğü, duyduğu her şeyi sorgulayarak bu soruları yanıtlamak istemesidir. Öte yandan filozof, iyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin vb. kavramların anlamlarını kavrayarak insanlığı her daim iyiye götürmeyi amaçlayan kişidir.

Filozoflar, bütün insanların her alandaki sorunlarını kendi sorunları bilerek, bu sorunları çözüm arayışına girişirler; özgün fikirler ortaya koyarlar. Bu sayede insanlar, yaşadıkları çevrede olup bitenleri daha net kavramak ve anlamak olanağına kavuşurlar.

Filozoflar alçakgönüllü insanlardır. Her ne kadar bilgiye ulaşmaya çalışan, bilgelik arayışında olan kişiler olsalar da asla, “Ben her şeyi biliyorum” şeklinde bir düşünceye kapılmazlar. Çünkü öğrenmenin yaşam boyu süren bir süreç olduğunu bilirler ve hayattaki her şeyi bilemeyeceklerinin farkındadırlar.

1 Yorum

  1. Filozof kimdir? diye arama yaparken sitenizi gördüm. Filozofun ne olduğunu en açıklayıcı ve sade biçimde anlatmışsınız. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz