Bazı alışkanlıkların hayatınıza önemli bir etkisi olabilir ve bunlar rahat uyumanıza, sağlıklı bir yaşam sürmenize, daha stressiz bir gün geçirmenize fayda sağlayabilir.

İyi alışkanlıklar geliştirmenin ve kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmanın en iyi yolu, öncelikle alışkanlıklarımızdaki eksikliklerimizin farkında olmaktır. İyi ve kötü arasında ayrım yapabilmek bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Olumlu etkisi olduğuna inanılan, iyi kabul edilen bazı faaliyetler belirleyin ve bunları yavaşça uygulayın. Tabii ki bu alışkanlıklar bir gecede geliştirilemez. Biraz sabırlı olun ve alışkanlık hâline gelene kadar bu etkinlikleri uygulamaya devam edin.

Peki, hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek bu iyi alışkanlıklar nelerdir?

İşte birkaç iyi alışkanlık ve bunların size ileri vadede getireceği faydalar…

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersizin birçok sağlık faydası vardır ve kimse bunu inkâr edemez. Sabah erken kalkmak ve koşu yapmak veya evde yoga yapmak kişisel gelişiminize, olumlu düşünmenize yardımcı olabilir ve hayatınıza zindelik katabilir.

Egzersiz yapmak ayrıca dengeli bir yemek rutinine sahip olmanıza ve doğru beslenmenize fayda sağlar. Egzersiz sonrası ise taze sıkılmış bir meyve suyu içmeniz gün boyu sizin enerjik ve zinde kalmanıza olumlu yönde etki edecektir.

2. Yeterli Miktarda Uyuyun

 “Erken yatmak ve erken kalkmak insanı sağlıklı, zengin ve bilge yapar” atasözüyle de önemine vakıf olduğumuz uyku; sağlıklı, zengin ve bilge bir yaşam sürmenin altın anahtarıdır.

İyi uyku, zihninizdeki tüm stresi gidermenize yardımcı olur, ertesi güne yeni bir başlangıç ​​yapmanızı sağlar ve size zinde bir gün geçirmeniz için gereken pozitif enerjiyi verir.

3. Yatağınızı Toplayın

Uyandığınızda muhtemelen ilk yaptığınız şey tuvalete gitmektir. Ardından ise günlük aktivitelerinize devam ediyorsunuzdur.

Ancak güne yatağınızı toplamadan başladığınızda bu dağınık görüntü sizi içten içte rahatsız edebilir. Biraz zaman ayırıp yatağınızı toplarsanız, bu davranışınız hem iç huzura kavuşmanıza yardımcı olur hem de size zamanı daha hesaplı bir şekilde kullanmayı öğretir.

Unutmayın, bu çok küçük ve önemsiz bir görev gibi görünebilir ama emin olun ki hayatınızda olumlu bir tutum yaratacaktır.

4. Günlük Tutun

Pek çok insan, yaşam tarzlarını planlı bir çerçeveye oturtmak için aktivitelerinin ve düşüncelerinin bir günlüğünü tutar. Hayata dair ipuçlarıyla ilgili kayıt tutmak, konsantrasyon gücünüzü artırmaya yardımcı olur ve hatta zamanı geldiğinde motivasyon görevi bile üstlenebilir. Bu faydaları elde etmek için kendi günlüğünüze sahip olmaya çalışın.

5. Kutsal Yazıları Takip Edin

Farklı dinlerin farklı kutsal yazıları vardır, ancak hepsi temelde aynı anlama ve mesaja sahiptir. Her dinde evrensel bir gerçek vardır ki o da şudur: İyi olmak ve iyilik yapmak.

Bu nedenle, Kur’an, İncil vs. gibi kutsaliyet nişanesine sahip yazılar okumak iç huzuru yakalamanıza yardımcı olabilir ve bu kutsal yazılardaki olumlu kelimelerin gücü, kişiyi, kendi içindeki en iyiyi ortaya çıkarmaya sevk edebilir.

6. Bol Miktarda Su İçin

Su, hayatın özüdür ve onsuz hayat asla düşünülemez. Bu nedenle her gün yeterli miktarda su içmek çok önemlidir.

Su içmek içsel bir güç ortaya çıkarır, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur, zihninizi zinde tutar ve vücudunuzu uzun süre aktif kılar.

7. Minnettarlık Gösterin

Hayattaki tüm küçük şeyler için minnettarlık göstermek hayatınıza mutluluk getirebilir, sizi eğlenceli ve neşeli kılabilir.

Öte yandan farklı yerlere seyahat etmek, hayatınızın ne kadar harika ve dünyanın ne kadar güzel olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Seyahat etmek ayrıca yeni yerler, insanlar, yiyecekler hakkında bilgi edinebilmenize ve onlara uygun minnettarlık gösterebilmenize olanak sağlayacağı için daha pozitif olmanıza katkı sunacaktır.

8. Sık Sık Gülümseyin

Gülümsemek, en karanlık zamanlarında bile herkesin sahip olmak istediği ışığın kaynağıdır. Bu olumlu bir aura yayar ve çevrenizdeki insanlar daha rahat olur. Yakınlarınıza gülümsemek, onlarla daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olur ve hayatınıza daha fazla mutluluk getirebilir.

9. Günlük Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Günün başında bir yapılacaklar listesi hazırlamanız gün boyunca size yardımcı olabilir ve bunu alışkanlığa dönüştürmenin birçok faydası olacaktır.

Bir yapılacaklar listesi hazırlamak, sizin çelik gibi bir iradeye sahip olmanıza yardımcı olacak ve daha iyi bir zaman yönetimine, daha iyi bir konsantrasyona ve iyi organize edilmiş bir yaşam tarzına sahip olmanıza önemli derecede fayda sağlayacaktır.

10. Kitap Okuyun

Kitap okumak her zaman çevrenizdeki dünyayı tanımanın temel bir yolu olmuştur. Size birçok başarılı insanın sözlerini öğretir, başarı öyküleri size ilham verir ve düşüncenizi genişletir.

11. Meditasyon ve Maneviyat

Meditasyon sanatı ve maneviyat pratiği uzun zamandır kendini geliştirmenin ve yaşam koşullarını iyileştirmenin mükemmel bir yöntemi olarak kabul edildi.

Her gün belirli bir süre meditasyon yapmak ve evrenin ruhu ile bağlantı kurmak, kendinizi bu evrenin bir parçası gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunu yapmak, çekim yasasının sizin lehinize işlemesini sağlarken, aynı zamanda size materyalist şeyleri nasıl bırakacağınızı da öğretir.

Meditasyon, kişisel gelişime de fayda sağlayabilir ve günlük hedeflerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Yukarıda ifade ettiklerimiz, hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek birkaç iyi alışkanlıktır. Fakat bunları geliştirirken, diğer yandan da sahip olduğunuz kötü alışkanlıklardan kurtulmak büyük bir önem arz etmektedir. Bu tür alışkanlıkları ortadan kaldırmak çok fazla irade ve sabır gerektirir. Kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmanın en iyi yolları şunlardır:

  • Yaptıklarınızın yanlışlığı hakkında kendinizle konuşmak,
  • Günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa kötü alışkanlıklarınızı gerçekleştiremeyeceğiniz yerlerde bulunmak,
  • Olumsuz düşüncenizi olumlu bir şeye dönüştürmek ve kötü alışkanlıkları iyi olanlarla değiştirmek,
  • Gerekiyorsa bir uzman yardımı almak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz