Miyofasiyal ağrı sendromu nedir? Kas ağrısı yaşamın belirli zamanlarında hemen birçok insanın başına gelmiştir. Miyofasiyal ağrı sendromu da ağrıyla eşlik eden yaygın bir kas hastalığıdır. Ancak zamanla daha kötü bir hâl almakta olan ve insan yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olduğunu söylememiz gerekir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu nedir?

Miyofasiyal ağrı sendromu kronik bir ağrı bozukluğudur. Kaslarda meydana gelen hassas noktalar bu ağrılara sebebiyet vermektedir. Kaslardaki tetik nokta adı verilen hassas noktalara baskı yapmak kasta ağrıya sebep olmaktadır.

Bu ağrı sendromu, genel olarak bir kasın tekrarlayan şekilde sürekli olarak kasılmasından sonra meydana gelir. Bu, işlerde veya hobilerde kullanılan tekrarlayan hareketlerden veya strese bağlı kas gerginliğinden kaynaklanabilir.

Neredeyse herkes kas gerginliği ağrısı geçirmiş olsa da bu kas bir süre sonra iyileşecektir. Ancak, bu ağrı sendromunda ise rahatsızlık devam eder ve bazen de kötüleşir. Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi ve tetik nokta enjeksiyonları yer alır. Ağrı ilaçları ve gevşeme teknikleri de bu sendromun iyileşmesine yardımcı olabilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri

  • Kalıcı ya da gittikçe kötüleşen ağrı.
  • Kasta yumuşak düğümler. (Tetik noktalar)
  • Ağrı nedeniyle uyumakta güçlük çekmek.
  • Kasın derininde hissedilen ağrı.

Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri

Kaslarda, yaralanmalardan kaynaklı veya aşırı kullanımdan sonra kas liflerinde hassas bölgeler oluşabilir. Bu hassas bölgelere tetik noktalar denir. Bir kastaki tetik nokta, kasın tümünde gerilme ve ağrıya neden olabilir. Bu ağrı devam ediyorsa ve kötü bir hâl alıyorsa, bu miyofasiyal ağrı sendromunun habercisi olabilir.

Ne zaman doktora görülmeli?

Geçmeyen bir kas ağrısından muzdaripseniz bir doktora görünmenizde fayda vardır. Neredeyse herkes zaman zaman kas ağrısı çeker. Ancak kas ağrınız dinlenmeye, masaja ve benzeri kişisel bakım önlemlerine rağmen hâlâ devam ediyorsa doktorunuzla iletişime geçin.

Risk faktörleri

Bu hastalığa kaslarınızdaki tetik noktaları meydana getiren kas gerginliği gibi bir uyaran neden olur. Kaslarınızda tetik nokta oluşumuna sebep olabilecek risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

  • Kaygı ve stres: Sık sık stres ve kaygı (anksiyete) yaşayan kişilerin kaslarında tetik noktaların meydana gelme olasılığı daha yüksektir.
  • Kas yaralanması: Akut kas yaralanması ya da kasların sürekli olarak strese, baskıya maruz kalması, aşırı kullanılması tetik noktalarının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Öte yandan tekrarlayan hareketler ve duruş bozuklukları da miyofasiyal ağrı sendromuna yakalanma riskini artırabilir.

Komplikasyonlar (Yan etkiler)

Aşağıdaki yan etkiler meydana gelebilir:

  • Fibromiyalji: Yapılan araştırmalar, miyofasiyal ağrı sendromunun bazı insanlarda fibromiyaljiye dönüşebileceğini göstermektedir. Fibromiyalji, yaygın ağrıyla karakterize kronik bir kas hastalığıdır. Fibromiyaljili hastaların beyinlerinin zamanla ağrı sinyallerine daha duyarlı hâle geldiğine inanılmaktadır.
  • Uyku problemleri: Bu ağrı sendromunun belirtileri gece uyumayı zorlaştırabilir. Rahat bir uyku pozisyonu bulmakta problem yaşayabilirsiniz. Öte yandan gece hareket ederken bir tetik noktasına baskı meydana gelirse ağrı sebebiyle uyanabilirsiniz.

Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi

Tedavisi genellikle çeşitli ilaçlar (antidepresanlar, ağrı kesiciler), fizik tedavi ve egzersizler yardımıyla yapılmaktadır. Egzersiz bu hastalığın iyileşmesinde önemli bir rol oynamakta olup, bu tedavinin önemli bir tamamlayıcı bileşeni olarak görülmektedir.

Burada yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıca “Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi” başlığında ifade ettiklerimiz kesin tedavi yöntemleri olarak ele alınmamalıdır. En uygun tedavi yöntemini doktorunuz belirleyecektir.

Kaynakça:

  • Mayoclinic.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz