Sarımsağın Kanıtlanmış 10 Mucizevi Faydası

2
1568

Sarımsağın faydalarından bahsetmeden evvel öncelikle şunu söylememiz gerekir ki yediğimiz besinler vücudumuza girdikleri andan itibaren bize yarar veya zarar verirler. Dolayısıyla ne yerseniz o olursunuz, demek çok yerine bir cümle olacaktır. Nitekim tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, “Yiyecekler ilacın, ilaç da yiyeceğin olsun” diyerek besinlerin insan sağlığı üzerinde ne kadar önemli bir etkiye sahip olduğunu çok önceden ifade etmiştir.

Sarımsak, Allium (soğan) ailesine dahil olan bir bitki türüdür; soğan, arpacık soğanı, pırasa vs. ile aynı aileden gelir. Bir baş sarımsakta yaklaşık olarak 8-15 arasında diş bulunur; sarımsak, sağlığa yarar sağlayan kükürt bileşiklerinden oluşur. Çok eski dönemlerde sarımsak, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılırdı. Yakın zamanda modern bilim de sarımsağın üzerinde birtakım çalışmalar yapmış ve ne kadar faydalı bir besin olduğunu doğrulamıştır.

Bu yazımızda sarımsağın faydalarına yer vereceğiz. Bu ifade edeceklerimiz, sarımsağın kanıtlanmış faydalarıdır.

İşte sarımsağın kanıtlanmış 10 faydası:

1. Sarımsaklar çok besleyicidir ve az kalori içerir

Evet, sarımsaklar içerdiği protein, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller sayesinde çok faydalı olmasının yanında aynı zamanda az kalori içerirler.

100 gram sarımsağın besin değerleri aşağıdaki gibidir:

Besinler100 gr’daki besin değerleri
Kalori149 kcal
A vitamini9.0 IU
C vitamini31.2 mg
Yağ0.5 gr
Kalsiyum181 mg
Demir1.7 mg
Potasyum401 mg
Protein 6.4 gr

Görüldüğü üzere kalorisi düşük, birçok besini içinde barındıran bu mucizevi bitki, vücudun günlük ihtiyacı olan her şeyi içinde barındırıyor.

2. Sarımsak, soğuk algınlığı ve gribe iyi geliyor

Sarımsak yemenin vücudumuzun bağışıklık sistemine olumlu yönde etki ettiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini yapılan araştırmalar kanıtlamıştır. Sarımsak yemek soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların şiddetini azaltmaya yardımcıdır.

Araştırmacılar tarafından yapılan 12 haftalık bir çalışma neticesinde sarımsağın, plaseboyla karşılaştırıldığında soğuk algınlığını %63 civarında azalttığı görüldü.

Başka bir araştırmada ise, bir gruba yıllanmış sarımsak ekstraktı (günde yaklaşık 2.56 gr) verildi; soğuk algınlığı ve gribin %61 oranında daha çabuk iyileştiği görüldü.

Öte yandan yapılan bir çalışma ise bu kanıtların yetersiz olduğu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucunu ortaya koymuştur.

Her ne kadar sarımsağın soğuk algınlığı ve gribi tedavi etmesi sürecinde ne denli etkili olduğu kesin olarak kanıtlanmamışsa da sarımsağı diyetinize eklemeniz size fayda sağlayabilir.

3. Sarımsağın içerisinde bulunan aktif bileşenler tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir

Felç, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler rahatsızlıklar insan hayatının son bulmasına sebep olabilecek önemli hastalıklardır. Özellikle yüksek tansiyon (hipertansiyon), bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan büyük sağlık problemidir.

Yapılan araştırmalar, sarımsağın, yüksek tansiyonu olan insanların kan basıncını düşürdüğünü ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Bir araştırmada, bazı deneklere verilen 600-1500 mg aralığındaki yaş sarımsak özünün 24 haftada kan basıncını düşürdüğü ve Atenolol (yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanılan bir tür ilaç) kadar etkili olduğu görülmüştür.

“Sarımsak yüksek tansiyonu düşürür mü?” sorusuna verilen yanıt evet olsa da etkili olması için yüksek dozlar kullanıldığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Yine de yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmasının fayda sağlayacağı yapılan araştırmalar dahilinde görülmüştür.

4. Sarımsak, kalp hastalığı riskini azaltarak kolesterol seviyelerini düzenler

Sarımsağın total ve LDL kolesterolü düşürebileceği söylenebilir. Dolayısıyla yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan kişilerin sarımsak tüketmeleri total ve LDL (kötü) kolesterolünün normal seviyelerde tutulmasına fayda sağlar. Yapılan araştırmalar da bunu göstermekte olup %10 ila 15 oranlarında kötü kolesterolü azalttığı gözlemlenmiştir.

Sarımsağın LDL, yani, kötü kolesterolü düşürdüğünü söyledik, ancak HDL (iyi) kolesterole herhangi bir fayda sağladığı gözlemlenmemiştir.

Öte yandan yüksek trigliserit seviyesinin kalp sağlını olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Fakat sarımsak, trigliserit seviyesine de çok fazla katkı sağlayamamaktadır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, sarımsak, LDL (kötü) kolesterole olumlu katkı sağlamakta ancak HDL (iyi) kolesterole ve trigliserit seviyelerine etki etmemektedir.

5. Sarımsak, daha uzun ömürlü olmanıza fayda sağlayabilir

Sarımsakların insanların ömürlerinin artmasına fayda sağladığı elbette ki günümüzde henüz kanıtlanmamıştır. Ancak, vücudumuzdaki pek çok olumsuz durumu düzeltmesi, kan basıncına olumlu yönde etki etmesi gibi etkileri nedeniyle sarımsak, insan ömrünün artmasına sebep olabilir, düşüncesindeyiz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bağışıklık sistemini güçlendirmesi dolayısıyla bulaşıcı hastalıkların da önlenmesine katkı sağladığı söylenebilir. Yine bu etkisi de insan ömrüne olumlu yönde etki edebilir.

6. Sarımsak, Alzheimer hastalığı ve Demans hastalığına (bunama) iyi gelebilecek antioksidanları içinde barındırıyor

Özellikle yaşlılık ile birlikte alzheimer ve demans hastalıkları baş gösterebilir. Bu durum birey ve aile açısından kötü bir durum yaratır.

Sarımsak içinde bulunan serbest radikaller ve antioksidanlar, vücutta meydana gelen oksidatif hasarı önleyerek bu hastalıkların oluşumunu engelleyebilir. Sarımsakların yüksek düzeyde tüketilmeleri vücuttaki antioksidan seviyelerini artırdığından, vücuttaki oksidatif yıkımı azalttığı gözlemlenmiştir

Özetle sarımsağın, içindeki antioksidanlar ve serbest radikaller sayesinde hücrelerde meydana gelen hasarı azalttığı gözlemlenmiş, bu durumun da alzheimer ve demans hastalığının oluşmasını azalttığı yapılan araştırmalar dahilinde görülmüştür.

7. Sarımsak, vücudun atletik performansına olumlu yönde etki edebilir

Sarımsağın çok eski dönemlerden beri vücudun performansını artırmak amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Hatta Antik Yunan’da sporculara performanslarının artması için sarımsak verilmekteydi. Yine eski dönemlerde yorgunluğu azaltmak, çalışma performansına fayda sağlamak amacıyla da sarımsağın kullanıldığını söyleyebiliriz.

Kalp rahatsızlığı olan insanlarda ve bazı denek hayvanlarında yapılan araştırmalarda sarımsağın fiziksel performansı artırdığı gözlemlenmiştir, ancak şimdilik, sağlıklı bireylerin performansını artırdığına dair bir veri bulunmamaktadır.

8. Sarımsak, kemiklere iyi gelebilir

Sarımsağın kemik erimesine iyi geldiğine dair net bir çalışma bulunmamaktadır. Fakat, kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada kadınların östrojen seviyelerini artıran sarımsağın, kemiklere olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Bu durum sarımsağın, kadınlar üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermekte ise de kemik sağlığı üzerine tam manasıyla etki edip etmediğini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

9. Sarımsak, vücuttan ağır metallerin atılmasına etki edebilir

Yüksek dozlarda alınan sarımsak takviyelerinin vücuttaki ağır metallerin atılmasına etki ettiği görülmüştür.

Araba aküsü üreten bir fabrikada aşırı kurşuna maruz kalan işçiler üzerinde yapılan bir çalışmada sarımsağın, işçilerin kanlarındaki kurşun seviyesini %19-20 oranında azalttığı görülmüştür.

Öte yandan, her gün düzenli olarak alınan üç doz sarımsağın, D-penisillamin (ağır metallerin vücuttaki toksik etkilerini azaltan bir tür ilaç) adlı ilaçtan daha etkili olduğu gözlemlendi.

10. Sarımsak, leziz yemekler hazırlamanıza olanak sağlayan lezzetli bir besindir

Yukarıda sarımsağın birçok faydasından bahsettik. Bu başlıkta sarımsağın lezzetli yemekler hazırlamanıza olanak sağlayan bir besin olduğunu dile getirmeyi uygun gördük.

Sarımsak kullanarak leziz yemekler, çorbalar, mantılar, salatalar, soslar yapabilirsiniz.

Bu gibi faydalarının yanı sıra biraz ağır bir kokuya sahip olması da sarımsağın bazı insanlar için tercih edilesi bir besin olmasını engeller.

ÖNEMLİ: Kan inceltici ilaçlar (ör: aspirin) kullanıyorsanız yahut kanama bozukluğu gibi bir hastalığınız varsa sarımsak kullanmadan evvel doktorunuza danışmanızda fayda var.

2 YORUMLAR

  1. Sarımsağın faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Sarımsağın yararları bayağı fazlaymış. Bundan sonra sık sık sarımsak tüketmeye özen göstereceğim. Bize sarımsak faydalarını anlattığınız için teşekkür ederim. Yazınızı çok beğendim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz